Szkoła zamieszkiwana przez dzieci…

Szkoła zamieszkiwana przez dzieci, która stanowi ich dom na wsi, może dać im sposobność społecznego współżycia. Jest to bowiem instytucja o szerszej niż rodzina skali oddziaływania, pozwalająca zarazem na doświadczenie większej swobody. 

Maria Montessori

Szkoły z możliwością zamieszkania cieszą się niezmienną i w pełni zasłużoną sławą w krajach anglosaskich. Nauka i mieszkanie w oddaleniu od rodzinnego domu pozwala nastolatkom na samodzielny rozwój w bezpiecznym otoczeniu, a okazane im w ten sposób zaufanie procentuje dojrzałością oraz umocnieniem się relacji między dziećmi i rodzicami.

Co więcej, wspólne mieszkanie nastolatków pozwala im rozwijać się i dojrzewać w ich mikrospołeczności, a oddzielnie od gniazda rodzinnego pomaga uniknąć wielu konfliktów podczas burzy hormonalnej bez szkody dla istniejącej więzi między nimi a rodzicami. 

Montessori Farm School to szkoła, która oferuje możliwość mieszkania na farmie.  Domem jest zabytkowy osiemnastowieczny pałac z kuchnią, dwoma salonami, ogromną jadalnią i przytulnymi sypialniami. Tutaj nasi uczniowie będą nie tylko uczyć się i pracować. Wspólne prowadzenie domu, nauka i praca u boku dorosłych pozwoli doświadczać życia w mikrospołeczeństwie, gdzie każdy będzie mógł rozpoznać, kim jest i jaką rolę ma do spełnienia. Dom – nauka – praca to sfery, które nieustannie przeplatają się w życiu, a zatem i w Montessori Farm School. Mieszkając i pracując na farmie, młodzi ludzie nauczą się dzielić obowiązkami, doświadczą odpowiedzialności za wspólnotę, poznają zasady i ich znaczenie w zorganizowanym społecznie środowisku oraz rozpoczną drogę ku dorosłości.  Tutaj razem mieszkają, gotują i przygotowują posiłki, odpowiadają za zwierzęta, planowanie budżetu, bieżące naprawy, zakupy, sprzątanie, pranie. Uczą się i pracują w symbiozie z naturą, a prowadząc farmę – własny biznes, mogą w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Tym samym uczą się zasad zdrowego, odpowiedzialnego życia oraz podstaw marketingu i handlu, oferując do sprzedaży swoje produkty na lokalnym rynku.

Mają też czas dla siebie – na relaks, odpoczynek i rozwijanie swoich pasji w niezwykle atrakcyjnym miejscu zgodnie z formułą slow life. 

W Montessori Farm School nie zabraknie sztuk pięknych, muzyki, poezji oraz zajęć artystycznych.  Kultura i sztuka łagodzą obyczaje, kształtują gust i poczucie estetyki wpływając na jakość życia. To między innymi dzięki nim młodzi ludzie mają możliwość wyrażania siebie.

Montessori Farm School i jej społeczność to przestrzeń dla szeroko pojętej holistycznej edukacji, bezpieczne miejsce i środowisko dla życia i rozwoju, pełne akceptacji i szacunku dla wrażliwości nastolatków.