Dlaczego Farm School?

Dr Maria Montessori uczyła, że okres dojrzewania to czas intensywnych przygotowań do dorosłego życia i jako taki wymaga, by młodzież miała możliwość samodzielnego funkcjonowania w społeczności, gdzie żyjąc i pracując razem, nabywałaby kompetencji na całe życie. Montessori Farm School przygotowuje młodzież do podjęcia obowiązków podobnych do tych, które są udziałem dorosłych, co bez wątpienia zaowocuje zbudowaniem w młodych ludziach solidnych fundamentów i podstaw do wejścia w dorosłość.

Uczniowie, przebywając i pracując na farmie, uczą się być ze sobą, a poprzez tworzenie własnej lokalnej społeczności, lepiej rozumieją organizację społeczeństwa i doświadczają współzależności między ludźmi.

Poprzez tego rodzaju doświadczenia zyskują kompetencje i umiejętności:

– współżycia i odpowiedzialności, tak indywidualnej, jak i grupowej,podziału obowiązków i współpracy,

– doświadczenia współzależności wynikającej z życia w danej społeczności,

– podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za nie,

– zarządzania czasem,

– porządku, odpowiedzialności za otoczenie (sprzątanie, ścielenie łóżek),

– prowadzenia gospodarstwa (karmienie zwierząt, opieka nad ogrodem).

Dlaczego Farm School?

Montessori Farm School stanowi rozszerzenie modelu edukacji Montessori i to na najwyższym światowym poziomie. Czerpiemy bowiem wzorce z najlepszego ośrodka Montessori na świecie, tj. w Hershey Montessori School w USA, gdzie w 2016 roku ukończyłam studia Orientation to Adolescence Studies.

Dzięki funduszom norweskim udało nam się pozyskać środki na stworzenie nowego projektu edukacyjnego „Szkoła z Klimatem”.

Montessori Farm School to model edukacji na najwyższym poziomie, który wsparty przez doświadczenie i pracę własną uczniów, umożliwia zdobycie kompetencji na całe życie. To także przestrzeń, gdzie nasi uczniowie będą mogli podjąć kolegów z innych szkół z całego świata w ramach wymiany międzynarodowej.

Montessori Farm School na Podlasiu to jednak nie tylko edukacja i tzw. praca u podstaw czy praca organiczna. Oprócz nauki przedmiotów akademickich w ramach zajęć na farmie, uczniowie będą mieli możliwość zwiedzania tego przepięknego regionu Polski.